سبد خرید
0
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
حساب کاربری

یا

تلویزیون پروتکل اینترنت (IPTV) | تلویزیون اینترنتی | تلویزیون iptv | تلویزیون تعاملی iptv | درباره تلویزیون اینترنتی | معایب تلویزیون اینترنتی |

تلویزیون پروتکل اینترنت (IPTV)

فهرست مطالب

تلویزیون پروتکل اینترنت (IPTV) | تلویزیون اینترنتی | تلویزیون iptv |
تلویزیون تعاملی iptv |

تلویزیون پروتکل اینترنت (IPTV)

IPTV مخفف کلمه تلویزیون پروتکل اینترنت است. این نوع از فناوری امکان پخش ویدئو یا برنامه های تلویزیونی را از طریق اینترنت فراهم آورده است. به جای دریافت برنامه های تلویزیون از طریق امواج رادیویی، خطوط کابل یا ماهواره، تلویزیون شما به طور مستقیم به روتر اینترنت پهن باند متصل شده و سیگنال دیجیتال را به طور مستقیم از طریق اینترنت دریافت می کند.

بسیاری از اپراتورهای پهن باند، شرکت های تلفن و شرکت های کابلی که از اینترنت پهن باند استفاده می کنند، می توانند این سرویس را به راحتی پشتیبانی کنند. به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران اظهار دارند که IPTV قطعا روند آیندۀ پخش تلویزیونی را به صورت گسترده حت پوشش قرار خواهد داد.

تلویزیون پروتکل اینترنت (IPTV)

مزایای استفاده از تلویزیون پروتکل اینترنت:

استفاده از تلویزیون پروتکل اینترنت (IPTV) نسبت به تلویزیون های دیجیتال فعلی و یا دیگر سیگنال های تلویزیونی، مزایای بی شماری دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

یکپارچگی:

استفاده از تلویزیون پروتکل اینترنت می تواند راه بسیار خوبی برای بسیاری از شرکت ها برای ارائه خدمات مختلف به صورت یکپارچه باشد. به عنوان مثال، IPTV می تواند با اینترنت پهن باند معمولی و (VoIP (Voice over Internet Protocol ادغام شود. به این ترتیب تمام این خدمات می توانند به طور مستقیم و یکپارچه ارسال شوند.

IP تغییر یافته

اکثر افراد متوجه نمی شوند که پخش کنندگان تلویزیون کابلی و تلویزیون های ماهواره ای به طور کلی تمام سیگنال های تلویزیونی را در یک زمان ارسال می کنند و پس از آن مصرف کننده انتخاب می کند که کدام سیگنال برای نشان دادن روی تلویزیون انتخاب کند. این به این معنی است که بدون استفاده از سوئیچ IP پهنای باند زیادی مورد استفاده قرار می گیرد، در حالیکه با استفاده از تکنولوژی IP تغییر یافته در تلویزیون پروتکل اینترنت ، کل پروسه کارآمدتر انجام می پذیرد.

به این ترتیب تمام داده های تلویزیونی در یک مکان مرکزی نگه داری می شوند و تنها کانال مورد نظر بیننده به داده مورد نظر سوئیچ می کند. به این ترتیب مسئله پهنای باند دیگر در کیفیت تصویر ارائه شده و یا توانایی اضافه کردن گزینه های بیشتر اهمیتی ندارد و دیگر نیازی به پهنای باند بزرگ برای ارائه تصاویر با کیفیت نمی باشد.

IP-تغییر-یافته-در-تلویزیون-iptv

تعامل آسان

با استفاده از پروتکل IPTV، تعامل بسیار ساده تر از سیستم های کابل معمولی، ماهواره یا تلویزیون انجام می پذیرد. از آنجایی که در تلویزیون پروتکل اینترنت تصاویر از طریق اینترنت دریافت می شود. به آسانی می توانید با در اختیار داشتن یک مودم در منزل داده ها را به آسانی دریافت کنید. ویژگی تعامل آسان در تلویزیون پروتکل اینترنت، در حال حاضر برای خرید محصولات به طور مستقیم از تلویزیون، مانند خرید اقلام مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین در تلویزیون پروتکل اینترنت می توانید آگهی های بازرگانی مورد نظرتان را در همان لحظه سفارش دهید. علاوه بر این، راه های بسیاری وجود دارد که مردم می توانند در حین تماشا، به برنامه های مورد علاقه خود رأی دهند و یا در نظرسنجی ها شرکت کنند.

شبکه خانگی

در تلویزیون پروتکل اینترنت، نه تنها تلویزیون شما به اینترنت متصل است، بلکه تمام کامپیوترهای دیگر در خانه شما به همان شبکه متصل هستند. این ویژگی به شما این امکان را می دهد که از تلویزیون خود برای پخش فایل های رسانه ای ذخیره شده در رایانه های دیگر استفاده کنید. این فایل ها ممکن است شامل عکس های دیجیتال، فیلم ها، صفحات وب یا پخش موسیقی باشد. علاوه بر این، بسیاری از مانیتورها دارای تیونرهای تلویزیونی ساخته شده هستند و یا می توانند تیونر تلویزیونی را به گونه ای تنظیم کنند که مانیتور شما را به یک تلویزیون دیگر در خانه هدایت کند.

شبکه-خانگی

سرویس های VOD

سرویس VOD یک ویژگی تعاملی در تلویزیون پروتکل اینترنت است که به شما این امکان را می دهد که برنامه هایی مانند فیلم ها، برنامه های تلویزیونی و غیره را جستجو کرده و آن ها را مشاهده کنید. به عنوان مثال، شما ممکن است بخواهید یک برنامه تلویزیونی ویژه ای که در حال حاضر، زمان پخش آن گذشته است را تماشا کنید. به این ترتیب از طریق سرویس هایVOD  می توانید به راحتی تلویزیون خود را روشن کنید، از طریق منوی آن حرکت کنید و برنامه های مورد نظرتان را جست و جو کنید. IPTV این تعامل را بسیار کارآمدتر و آسان تر در اختیار شما قرار داده است.

یکی از جالب ترین ویژگی های تلویزیون پروتکل اینترنت (IPTV)، امکان ضبط ویدیو شخصی (PVR) و راهنمای برنامه های الکترونیکی (EPG) است که به طور کاملا تعاملی با نیازهای شخصی بیننده می باشد. این ویژگی های شگفت انگیز مانند مکث، جلو، عقب و حتی ضبط برنامه را در حین تماشای یک فیلم یا برنامه تلویزیونی فراهم می آورد.

سازگاری با صفحه نمایش های گوناگون

یکی از بهترین مزایای خدمات مبتنی بر IPTV این است که با تمام دستگاه های صفحه نمایش شامل تلویزیون، نمایشگرهای LCD، پروژکتورها و نمایشگرهای رایانه ای سازگار است و در نهایت یک تصویر دیجیتال با کیفیت را ارائه خواهد داد.

معایب تلویزیون اینترنتی

در حالی که مزایای استفاده از تلویزیون پروتکل اینترنت به مراتب بیشتر از معایب آن است، اما در این زمینه معایبی نیز وجود دارد که باید از آن آگاه باشید:

تأخیر در دریافت داده ها

پروتکل IPTV از همان تکنولوژی استفاده می کند که سایر انواع داده ها برای ارسال و دریافت اطلاعات (پروتکل اینترنت) استفاده می کنند. با توجه به این واقعیت، تلویزیون شما ممکن است در برخی بازه های زمانی داده ها را با تأخیر دریافت کند. البته در صورتی که از یک اینترنت با سرعت بالا استفاده کنید امکان تأخیر در دریافت داده ها بسیار کم تر خواهد شد و یا حتی به صفر خواهد رسید.

تأخیر-در-دریافت-داده-ها
در حال حاضر از HDTV پشتیبانی نمی شود

اکثر سیستم های IPTV در حال حاضر از پخش HDTV پشتیبانی نمی کنند. البته تکنولوژی در حال پیشرفت است و این مسئله مهم نیز در آینده ای نزدیک رفع خواهد شد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *